mapa strony

Zadzwoń aby uzyskać więcej informacji

tel. 22 290 77 01

Sterowniki – aktualizować czy nie?

Czy warto od razu wgrywać najnowsze wersje sterowników, gdy pojawiają się w witrynie producenta? A może lepiej zwlekać jak najdłużej, a więc do momentu, gdy poprawki staną się konieczne? Aby optymalnie korzystać ze sprzętu, trzeba wypracować dobrą strategię aktualizowania sterowników.


 

Użytkownicy o długim stażu pamiętają zasadę, iż w systemie powinny być zainstalowane najnowsze wersje sterowników. W kwestii aktualizowania powstały dwa przeciwstawne obozy. Jedni użytkownicy na chybił trafił wgrywają każdą poprawkę oprogramowania, licząc na wzrost wydajności sprzętu, większą funkcjonalność i stabilniejsze działanie. Inni hołdują zasadzie, iż nie należy naprawiać czegoś, co wcale nie uległo awarii. Dlatego omijają szerokim łukiem komunikaty o dostępności nowych poprawek. Szukają aktualizacji dopiero wtedy, gdy napotkają problemy z działaniem sprzętu.

 

Optymalna strategia polega na znalezieniu kompromisu między tymi skrajnymi poglądami. Sposób postępowania powinien zależeć przede wszystkim od typu danego urządzenia. Zaleca się regularnie aktualizować sterowniki kart graficznych. Oprogramowanie układowe dysków SSD warto odnawiać od razu, gdy producent publikuje nową wersję. Sterowniki pozostałych podzespołów komputera radzimy aktualizować dopiero wtedy, gdy odmawiają posłuszeństwa, planujesz przesiąść się na nowszą edycję systemu operacyjnego lub potrzebna ci funkcja, która wg producenta jest dostępna w udoskonalonej wersji sterownika. Dopóki jednak urządzenie działa bez zarzutu, nie ma przesłanek ku temu, aby wymieniać sterownik na nowszy.


Aktualizowanie sterowników – wzrost wydajności

 

Oprogramowanie układowe dysku SSD może zoptymalizować przetwarzanie danych, zwiększając wydajność napędu, a także jego żywotność. Duże korzyści przynosi także aktualizowanie sterowników kart graficznych i płyt głównych. Zauważalny wzrost wydajności da się uzyskać tylko w wypadku sterowników chipsetu i karty graficznej. Raczej nie należy go oczekiwać po wgraniu nowszych wersji sterowników pozostałych podzespołów komputera. W przeciwieństwie do oprogramowania kart graficznych sterowniki innych urządzeń bywają sporadycznie wyposażane w zupełnie nowe funkcje bądź opcje przetaktowywania. Producenci biorą sobie za cel przede wszystkim usuwanie luk i błędów, a także poprawianie zgodności z nowymi modelami sprzętu. Niekiedy dokonują drobnych zmian w funkcjonalności.

 

Niezależnie od typu urządzenia zaleca się jednak pobrać najnowszą wersję sterownika i wgrać ją podczas pierwszorazowego instalowania sprzętu.

Bezpłatne narzędzie DriverView wyświetla listę wszystkich sterowników zainstalowanych w systemie, podając szczegółowe informacje takie jak numer wersji.


Bezpłatne narzędzie DriverView wyświetla listę wszystkich sterowników zainstalowanych w systemie, podając szczegółowe informacje takie jak numer wersji.


Aktualizowanie sterowników – weryfikacja przed zainstalowaniem

 

Jako użytkownik nie masz pewności, że nowa wersja sterownika będzie bez zarzutu współpracowała z pozostałymi podzespołami komputera. Ewentualne błędy w kodzie programu mogą powodować konflikty. Dlatego zaleca się za każdym razem wnikliwie porównać korzyści, które może przynieść, z ryzykiem niepowodzenia i związanymi z nim skutkami. Aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia kłopotów, poszukaj w internecie wskazówek na temat danej wersji poprawki i zapoznaj się z doświadczeniami innych użytkowników. Wystarczy wpisać nazwę sterownika w wyszukiwarce internetowej lub odwiedzić dział pomocy technicznej w oficjalnym forum producenta sprzętu. W najlepszym razie producent podaje na stronie listę zmian i udoskonaleń najnowszej wersji sterownika. Stosowne informacje znajdują się przeważnie tuż przy linku pobierania pliku (w rubryce Release notes lub Version history) lub w pliku Readme dołączonym do sterownika. Jeśli zdecydujesz się wgrywać aktualizacje bezpośrednio w trybie online, wskazówki o zmianach ujrzysz w oknie programu aktualizującego.

 

Aktualizowanie sterowników – poszukiwanie odpowiednich wersji

 

Funkcja Windows Update instaluje wprawdzie nowe wersje sterowników w ramach aktualizacji opcjonalnych, lecz jej zakres nie obejmuje wszystkich urządzeń i podzespołów komputera. Niektórzy producenci dołączają program aktualizujący, który automatycznie sprawdza w internecie dostępność nowych wersji i instaluje je.


Ustalanie modelu urządzenia. Większość urządzeń wymaga od użytkownika, aby samodzielnie zdobywał aktualizacje sterowników. Najpierw trzeba ustalić nazwę danego urządzenia, która figuruje w Menedżerze urządzeń systemu Windows. Nazwę urządzenia można wykryć także za pomocą jednego z narzędzi diagnostycznych, np. bezpłatnego Speccy. W zidentyfikowaniu urządzeń podłączanych do portu USB pomaga program USBDeview. Wyświetla tabelaryczne zestawienie wszystkich urządzeń, które są obecnie lub były kiedykolwiek podłączone do jednego z portów USB. Podaje ich nazwę i model.

 

Źródło:
PCword.pl


Opiekun Informatyczny.pl Sp. z o.o.
Ousourcing IT dla firm
ul. Napierskiego (Wesoła) 6 lok. 2
05-075 Warszawa,

Newsletter

Zapisz się do newslettera by
otrzymywać od nas świeże wiadomości!

 

Copyright © 2022 OpiekunInformatyczny.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone