mapa strony

Zadzwoń aby uzyskać więcej informacji

tel. 22 290 77 01

Google usunął z wyników wyszukiwania ponad 11 tys. adresów na wniosek osób powiązanych z Polską

Od momentu wejścia w życie „prawa do bycia zapomnianym” Google usunął z wyników wyszukiwania niemal 11,5 tys. adresów URL na wniosek osób powiązanych z Polską. Liczba ta odpowiada 39,7 proc. wszystkich żądań o usunięcie linku z SERP.


W 2014 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, rozstrzygając sprawę Google Spain przeciwko AEPD i Mario Costeja González, uznał, że osoby prywatne mają prawo żądać od wyszukiwarek internetowych, w tym Google, usunięcia niektórych z dotyczących ich wyników. Każde tego typu żądanie musi zostać rozpatrzone przez administratora wyszukiwarki, który może je odrzucić, jeśli uzna, że leży to w interesie publicznym.

 

Od tego czasu Google usunął ponad 400 tys. adresów URL na wniosek osób powiązanych z różnymi krajami Unii Europejskiej. Liczba odrzuconych wniosków wynosi obecnie ok. 567 tys. Z „polskich” SERP (stron z wynikami wyszukiwania) od zeszłego roku znikło prawdopodobnie ok. 10 tys. adresów. Dokładną liczbę trudno jest określić, ponieważ na stronie raportu przejrzystości Google znajduje się tylko informacja na temat liczby adresów URL, których usunięcia zażądały osoby prywatne powiązane z Polską (było ich 33 302) oraz liczby żądań (ok. 9 tys.). Można jednak przypuszczać, że zdecydowana większość takich zgłoszeń dotyczy stron polskojęzycznych.

 

W sumie dotychczas Google usunął 11 372 linki na prośbę wnioskodawców powiązanych z Polską (39,7 proc. w pełni przetworzonych adresów), a odmówił usunięcia 17 296 URL przedstawionych w zgłoszeniach osób powiązanych z Polską. Różnica między liczbą adresów, o których usunięcie wnioskowali „interesanci”, a liczbą adresów zaopiniowanych przez Google, wynika z faktu, że wyszukiwarka nie przetworzyła jeszcze wszystkich zgłoszeń – część z nich oczekuje na sprawdzenie lub wymaga podania dodatkowych informacji.

 

 

URL usuniete pl jpg

 

Na pierwszym miejscu pod względem liczby adresów, których usunięcia zażądały od Google osoby prywatne powiązane z danym krajem, znajduje się Francja. Znad Sekwany napłynęło ponad 67 tys. wniosków, a liczba URL, których usunięcia zażyczyli sobie „petenci” wynosi obecnie ponad 223 tys. W przypadku Niemiec liczby te wynoszą, odpowiednio, 55 tys. i ok. 206 tys. Na trzecim miejscu znajduje się Wielka Brytania (40 tys., 152 tys.), dalej Hiszpania (30,5 tys., 96 tys.) i Włochy (24 tys., 80 tys.).

 

Domeną, której najczęściej dotyczą zgłoszenia napływające do Google jest Facebook.com. Od pewnego czasu Google indeksuje strony tego najpopularniejszego serwisu społecznościowego. Często więc we fragmentach tekstu opisujących URL pojawiają się treści, które zainteresowani mogą uznać za naruszające ich dobre imię. Wśród dobrze znanych i popularnych w Polsce domen, które pojawiały się w zgłoszeniach, są również Groups.Google.com, YouTube.com, Badoo.com, Plus.Google.com oraz Twitter.com.

Oto pełna lista tych domen wraz z liczbami usuniętych URL:

 

lista domen usuniete url

 

W sumie URL z tymi domenami stanowią 9 proc. wszystkich adresów URL, których usunięcia zażądano.

 

Odsetek wniosków odrzuconych przez Google (ponad 50 proc.) może świadczyć, że zgłoszenia są traktowane z odpowiednią starannością – tak, aby z jednej strony zaspokoić uzasadnione roszczenia wnioskodawców, którzy faktycznie mogą być poszkodowani przez pewne publikacje, a zarazem tak, aby nie przyczynić się do cenzurowania treści w internecie.

 

To jednak optymistyczna interpretacja funkcjonowania „prawa do bycia zapomnianym”. Nawet bowiem jeśli sprawdza się ono dobrze w mniej znaczących przypadkach, to można się zastanawiać, czy na dłuższą metę nie będzie ono nadużywane do tuszowania poważniejszych spraw, np. o „odcieniu” politycznym. Na razie jednak brak na ten temat danych.

 

Tymczasem przed polskim sądem ma zapaść wyrok w sprawie polskiego biznesmena, który uznał, że firma Google naruszyła jego dobre imię, odrzucając jego wniosek o usunięcie treści, które – jak twierdzi przedsiębiorca – przedstawiały go w fałszywym świetle. Finał sprawy poznamy 12 października.

 

Źródło:
http://rynekdomen.pl

Opiekun Informatyczny.pl Sp. z o.o.
Ousourcing IT dla firm
ul. Napierskiego (Wesoła) 6 lok. 2
05-075 Warszawa,

Newsletter

Zapisz się do newslettera by
otrzymywać od nas świeże wiadomości!

 

Copyright © 2022 OpiekunInformatyczny.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone