mapa strony

Zadzwoń aby uzyskać więcej informacji

tel. 22 290 77 01

Doktryna cybernetyczna RP

Oprócz walk na lądzie, morzu oraz w powietrzu coraz częściej dochodzi również do walk w sieci, a dokładniej mówiąc w cyberprzestrzeni.

Cyberprzestrzeń jest to wirtualny obszar, w którym komunikują się komputery urządzenia mobilne oraz inne sprzęty, które mają możliwość łączenia się z siecią Internet i obecnie ta arena staje się głównym teatrem działań wojennych. Nie ma konieczności wysyłania ludzi, czołgów oraz samolotów na front - wystarczy napisać jedno szkodliwe oprogramowanie, jakie zniszczy gospodarkę danego kraju od środka. Tego typu działania są bardzo niebezpieczne i należy się przed nimi odpowiednio chronić, dlatego też w sieci został opublikowany dokument o nazwie: Doktryna Cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej.

Treść dokumentu mówi o tym jak należy bronić cyberprzestrzeni, ale i również jak atakować wszelakie źródła zagrożenia mogące stanowić zagrożenie dla naszego kraju. Jest to posunięcie czysto teoretyczne, ale najwidoczniej musiało zostać poczynione.

"Cel strategiczny osiąga się przez realizację celów o charakterze operacyjnym i preparacyjnym. Główne cele operacyjne to: [..] zwalczanie (dezorganizowanie, zakłócanie i niszczenie) źródeł zagrożeń (aktywna obrona oraz działania ofensywne); [...]"

Oczywiście nie da się skutecznie atakować oraz bronić bez użycia odpowiednich narzędzi, dlatego też należy takie oprogramowanie stworzyć, o czym jasno mówi doktryna:

"Potrzebny jest rozwój w pełni kontrolowanych przez państwo narzędzi teleinformatycznych i technologii, przy zachowaniu zgodności z narzędziami oraz technologiami NATO i sojuszników, na których oparta byłaby obrona i ochrona krytycznych systemów państwa."


Najsłabszym czynnikiem wszelakich systemów informatycznych jest naturalnie człowiek, dlatego też należy zadbać o odpowiednie szkolenia z zakresu bezpieczeństwa. Szczególnie dotyczy to pracowników IT pracujących w urzędach miejskich. Dodatkowo w tej dziedzinie warto wymieniać się doświadczeniem pomiędzy sektorami prywatnymi oraz publicznymi.

"Należy opracować programy kształcenia kadr na potrzeby systemu cyberbezpieczeństwa (także ścieżki kariery pozwalające przyciągnąć najlepszych specjalistów)."

Nas najbardziej zainteresował punkt 32, w którym możemy przeczytać:

"Główne zadania sektora obywatelskiego:[...] udział w społecznych inicjatywach wspierających cyberbezpieczeństwo RP (wolontariat dla cyberbezpieczeństwa, w tym także cyberobrony państwa).[...]"

Co znaczy stwierdzenie "wolontariat dla cyberbezpieczeństwa"? Nam do głowy przychodzi jedynie oddanie naszych komputerów do narodowego botnetu, przy pomocy którego można wykonać określony atak. Ma to po części sens, ponieważ nie ma potrzeby tworzenia złożonej infrastruktury, która dysponowałaby dużą mocą obliczeniową, gdyż to samo zadanie można wykonać korzystając z mocy obliczeniowej, która drzemie w maszynach obywateli. Oczywiście są to luźne domysły i nie należy tych stwierdzeń brać całkowicie na serio. Jeżeli ktoś jest zainteresowany treścią doktryny, to pod tym linkiem znajdziecie stosowny dokument w formacie PDF.

Źródło: Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Opiekun Informatyczny.pl Sp. z o.o.
Ousourcing IT dla firm
ul. Napierskiego (Wesoła) 6 lok. 2
05-075 Warszawa,

Newsletter

Zapisz się do newslettera by
otrzymywać od nas świeże wiadomości!

 

Copyright © 2022 OpiekunInformatyczny.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone