mapa strony

Zadzwoń aby uzyskać więcej informacji

tel. 22 290 77 01

Cyberszpiegostwo nadal wspierane przez rządy światowych mocarstw

Systemy informatyczne siedmiu korporacji z USA zostały zaatakowane przez hakerów mających powiązania z Chińskim rządem w trzy tygodnie po ogłoszeniu przez przedstawicieli rządu USA i Chin paktu o zakazie szpiegostwa w strukturach rządowych i pozarządowych instytucjach gospodarczych.

Ogłosiła US CrowdStrike - firma zajmująca się bezpieczeństwem struktur IT w USA.

Atakom przeprowadzonym przez "osoby przedstawione za hakerów powiązanych z rządem Chin" padło pięć firm z branży IT oraz dwie firmy z branży farmaceutycznej i firma ochroniarska. Pierwszy atak miał miejsce już dzień po podpisaniu danego paktu. Głównym celem ataków jest wykradanie tajemnic handlowych, dokumentacji dotyczącej patentów i procesów produkcji.

 

Li Xueren/Xinhua Press/Corbis

Firma przestrzega, iż ataki tego typu skierowanie są nie tylko w wielkie korporacji, ale też małe firmy, wykradanie danych osobistych takich jak numery kart kredytowych oraz numerów ubezpieczenia, które mogą posłużyć do fraudu.

Gospodarka Chin i USA są coraz bardziej zależne od Internetu, dlatego też bezpieczeństwo w sieci stało się podłożem do wzajemnej współpracy przez oba państwa mające na celu eliminowanie ryzyka wystąpienia tego typu ataków. Waszyngton ma dość protestów przeciwko powiązywania Hakerów z Chińskim rządem pochodzących z USA.


Prezydent Chin Xi Jinping i prezydent Barack Obama ogłosili podpisanie paktu na 25 września w ramach, którego oba państwa zobowiązują się do nie wspierania osób i organizacji, których celem jest wykradanie tajemnic handlowych. Dany pakt miał wysoki priorytet w agendzie amerykańskiego prezydenta, choć Chiński rząd zaprzecza, iż spierają cyberprzestępców to pakt został stworzony, aby poprawić stosunki gospodarcze między USA a Chinami, a nie odniósł szpiegostwo w trosce o wykradanie tajemnic państwowych i gospodarczych.

Ostatnia wizyta Chińskiego prezydenta Wizyta Xi w USA miała zapoczątkować nową ścieżkę współpracy obu krajów na wielu płaszczyznach. Zawarta umowa jasno określa, iż ​​oba kraje nie godzą soę na "świadomie wspieranie i ignorowanie cyberprzestępczości, włączając w to przywłaszczenie własności intelektualnej, tajemnic handlowych i innych poufnych informacji biznesowych, z zamiarem zapewnienia przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw i wielu sektorów gospodarki."

Nie ujawniono, kiedy dokładnie umowa wchodzi w życie i na jak długi okres kraje zobowiązały się do wstrzymania trwających operacji wywiadowczych obu państw. Ciężko powiedzieć czy dany pakt nie jest polityczną klapą, ponieważ ciężko zweryfikowanie przestrzeganie go przez oba państwa.  Przedstawiciele rządów USA i Chin nie mogą obecnie przyjąć jasnego stanowiska i skomentować incydenty, które miały miejsce.

 

TS.

Opiekun Informatyczny.pl Sp. z o.o.
Ousourcing IT dla firm
ul. Napierskiego (Wesoła) 6 lok. 2
05-075 Warszawa,

Newsletter

Zapisz się do newslettera by
otrzymywać od nas świeże wiadomości!

 

Copyright © 2022 OpiekunInformatyczny.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone